בת / בר מצווה בימי קורונה

" יום אחד בני המצווה של הקורונה, הנערים והנערות של 2020, יספרו לנכדים ולנינים שלהן בחיוך על החוויה הזו."

תוכן עניינים

השנתון שהוליד חישוב מסלול מחדש:

יש פה השנה דור שלם של ילדים שבתוך חגיגת חייהם הם נתקלים בהתמודדות לא קלה לראשונה בחייהם. זו אולי מתנת הבגרות הכי גדולה לבני המצווה – ללמוד לקום וליפול. ללמוד לאלתר, לדעת שאפשר לשמוח גם באופן מצומצם, יום אחד בני המצווה של הקורונה, הנערים והנערות של 2020, יספרו לנכדים ולנינים שלהן בחיוך על החוויה הזו.

הילד/ה חלמ/ה, דמיין/ה ותכנן/ה. זו הזדמנות לדון בשאלה על אופי בת/בר המצווה, התקופה האחרונה הכריחה את כולנו לעבור למצב של חגיגה בחוג המשפחתי כמה מחשבות על בת מצווה בשגרת קורונה, מאז פרוץ משבר הקורונה, יצא לי לדבר עם מאות בני מצווה שהחגיגה המיוחלת שלהם התבטלה או נדחתה או השתנתה למשהו שתואם את המצב, במסגרת "אירוע בת/בר מצווה" הנה כמה משפטים חכמים ששמעתי מהורים ומהילדים/ות עצמם.

קודם כל, להשלים עם המצב:

הכי קל לבטל את האכזבה ולהגיד "העיקר שכולנו בריאים", או "נחגוג לך יום הולדת 13 עוד שנה". הכי קל לשדר שזה לא נורא, מסיבה אחת פחות. אבל הילד/ה חלם/ה דמיין/ה, תכנן/ה, ובמקרים רבים כבר נסגר תאריך, הוזמנו אורחים. אבל בשביל בני המצווה שחיכו לרגע הזה וכל המשפחה הכינה אותם ודיברה איתם על האירוע הזה שנתיים שלוש לפני, זה חלום שמתנפץ בפרצוף.

דיברתי עם אימהות ואבות שניסו להדחיק, לדפדף, לעבור הלאה, ועם הורים שנתנו מקום לתסכול ולעצב וגם לדמעות. כל הגישות לגיטימיות במצב הזה.

חסכנו כמה אלפי שקלים לאירוע:

לא נעים לומר, אבל הורים רבים שחררו אנחת רווחה קטנה על האירוע היקר מדי שנחסך מהם. רבים עשו אירוע קטן ואמיתי, בחוג המשפחה והחברים הקרובים, והם מרגישים שהחוויה הייתה משמעותית הרבה יותר. אף צ'ק לא היה קונה את מה שהרוויחו.

זו הזדמנות לפתוח להעלות את השאלה על אופי ועלויות חגיגות המצווה, לא רק בימי קורונה: הסטנדרט של נסיעה בלימוזינה, זמרים יקרים שמוזמנים להופיע, ילדה שקופצת מצדפה? ילד שמגיע רכוב על סוס, העניין הוא לא רק הכסף, אלא הנראות והמסר. כמו בתחום החתונות, גם כאן נראה שהקורונה הכריחה את כולנו לעבור למצב של צניעות ואני מכירה הרבה שיהיו שמחים שמשיך כך.

המצווה היא העיקר:

כשמבטלים את כל השואו מסביב, כשמזמינים את האנשים הקרובים והחשובים לנו, אפשר להתמקד בעיקר. קוראים לזה בת / בר מצווה. זה מה שמקבלים בגיל 13 / 12: קשר מיוחד למורשת המשותפת שלנו. לא סתם זה נקרא "בת מצווה" או "בר מצווה". את כל הקשרים האחרים בעולם אפשר לנתק. עובד יכול להתפטר, חייל יכול להשתחרר, וגם קשר של נישואים אפשר להפסיק. יחסים בין הורים לילדים אי אפשר למחוק, לא משנה מה נעשה. אנחנו מקווים שכך יהיה הקשר של הילד/ה לזהות ולמסורת – שתמיד תרגיש כמו בת /בן, בקשר נצחי וחזק שאי אפשר לבטל.

שיעור ראשון בהתבגרות:

הרי מה משתנה בתאריך המיוחד הזה? יש פה מהפך. מעבר מילדים לבגרות, הם הופכים מחקיינים (שעד היום עשו מה שאמרו להם) – לבוחרים (שמעכשיו מנהיגים ומנווטים את מסע חייהם). וזו הרי תמצית החיים הבוגרים: לדעת להתמודד עם אכזבות, לא להישבר ולהפיק מהן את המיטב. אז בימים אלו כהורים לנערים המתבגרים, תעשו החלטות משפחתיות משותפות ותחגגו את מה שמרגיש לכם הכי נכון, תנו מקום ואוזן קשבת לנער/ה ותגיעו לכדי החלטה משותפת תוך התחשבות ברגשותיהם.

שלכם בשמחות – דיתי מקיאס

כותל הפקות

הפקות בת/בר מצווה

054-4399622

cottel.co.il

יצירת קשר

הוספת המלצה